Żyjemy w dużych miastach, przez co jesteśmy stale narażeni na smog i inne zanieczyszczenia, które mogą szkodzić naszej skórze. Winę za pojawianie się alergii, przebarwień, wyprysków i szorstkości ponoszą spaliny, pył i kurz. Jak zadbać o swoją cerę, by obronić ją przed smogiem i zapewnić jej zdrowie? Poznaj kilka najważniejszych zasad wielkomiejskiej pielęgnacji skóry.
Dokładny demakijaż to podstawa
Przede wszystkim nie można kłaść się spać w makijażu. Skóra najlepiej regeneruje się w nocy, a resztki makijażu i inne zanieczyszczenia nie pozwalają komórkom na odżywczy odpoczynek. Z tych powodów poświęć wieczorem 5-10 minut na demakijaż. Użyj mleczka, żelu albo płynu micelarnego i dokładnie zmyj pozostałości kosmetyków z twarzy i szyi. Następnie przywrócić odpowiednie PH skóry za pomocą tonika. Dzięki temu prostemu procesowi Twoja skóra będzie czysta, wygładzona i nawilżona. W dodatku przygotujesz cerę na przyjęcie składników aktywnych kremu na noc.
Dotlenienie – wzbogać swoją kosmetyczkę
Jeżeli na co dzień Twoja skóra ma do czynienia ze smogiem i innymi miejskimi zanieczyszczeniami, zadbaj o to, by w domu maksymalnie ją dotlenić. Dzięki kosmetykom zawierającym aktywne cząsteczki tlenu zregenerujesz naskórek, wzmocnisz naczynka, dasz cerze wypocząć i poprawisz jej koloryt. Ponadto pierwiastek sprawi, że Twoja skóra lepiej poradzi sobie z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za procesy starzenia się.
Zaserwuj skórze koktajl witaminowy
Zmęczona, poszarzała cera potrzebuje witamin. Dostarczysz ich za sprawą kosmetyków z mikroelementami. Świetnie sprawdzą się kremy i żele z witaminami A, E, C i wyciągami z miłorzębu japońskiego oraz z żeńszenia. Te naturalne antyoksydanty zrewitalizują skórę i wzmocnią jej komórki. Dzięki witaminowym koktajlom poprawisz ukrwienie, nawilżenie i koloryt swojej cery. Jeśli Twoja skóra jest narażona na smog, nie zapomnij też o stosowaniu maseczek odświeżających i przywracających blask.
Chroń cerę kremem
Aby kosmetyki z antyoksydantami (np. serum) zbyt szybko nie odparowały, nałożony następnie krem powinien być bogaty i odżywczy. Taki kosmetyk zadziała uszczelniająco na płaszcz hydrolipidowy skóry. Zminimalizuje w ten sposób kontakt zanieczyszczeń bezpośrednio z cerą. Jeśli nie chcesz, by krem zostawił na skórze błyszczącą warstwę, wybierz preparat typu cold cream. Odbuduje i wzmocni on barierę hydrolipidową i zapobiegnie odparowywaniu wody z naskórka.
Rozświetlający makijaż
Kiedy światło dzienne jest szare od smogu, koloryt skóry wydaje się niezdrowy. Warto zatem poświęcić dłuższą chwilę na nałożenie makijażu imitującego świeżość, promienność i blask. Dodatkowo zabezpieczy on skórę przed zanieczyszczeniami – będzie kolejną warstwą oddzielającą cerę od szkodliwych metali ciężkich. Zacznij od nałożenia rozświetlającej bazy
z różowymi pigmentami. Następnie wklep podkład – lekki i dodający blasku. W miejscach od wewnętrznego kącika oka aż do policzka nałóż odrobinę sypkiego, jasnego pudru. Na koniec dodaj róż. Nakładaj go obficie na szczyty kości policzkowych i odrobinę pod łukami brwiowymi. W ten sposób dodasz świeżości swojemu spojrzeniu.
Skład smogu jest naprawdę przerażający – dwutlenek siarki, pyły niskocząsteczkowe, tlenki azotu, dioksyny, metale ciężkie (rtęć, kadm, ołów, chrom, mangan), substancje rakotwórcze. Miejskie zanieczyszczenia mają fatalny wpływ na cały nasz organizm, w tym również na skórę. Sprawiają, że staje się ona przesuszona, skłonna do podrażnień i alergii. Smog atakuje też nasze komórki wolnymi rodnikami, przyczyniając się do szybszego starzenia się cery.
Aby nie dopuścić do tych wszystkich niekorzystnych konsekwencji, zadbaj o należyte zabezpieczenie skóry. Pielęgnacja antysmogowa składa się z kilku kroków – oczyszczania, dotleniania, odżywiania, wzmocnienia bariery hydrolipidowej i rozświetlania. Jeśli wykonasz je wszystkie, możesz zyskać pewność, że Twoja cera będzie prezentować się pięknie i zdrowo mimo kontaktu z wszechobecnymi zanieczyszczeniami.