Depilacja laserowa – wszystko, co należy o niej wiedzieć

Masz dość niekończącej się walki z odrastającymi włoskami? Szukasz sposobu na uzyskanie efektu idealnie gładkiej skóry bez podrażnień? Warto wypróbować depilację laserową. Zabieg ten, dawniej zarezerwowany dla hollywoodzkich aktorek, okaże się doskonałym rozwiązaniem problemu nieestetycznego owłosienia.

Historia depilacji laserowej

Depilacja laserowa miała swój początek w latach 60. XX wieku. Wówczas podejmowano pierwsze próby usuwania włosków za pomocą lasera. Stosowane wtedy urządzenia nie były dokładne, a emitowana przez nie fala uszkadzała skórę. Przełom nastąpił w roku 1983. Powstał pierwszy laser skutecznie usuwający zbędne owłosienie bez uszkadzania skóry. Od tej pory zabieg depilacji zyskał ogromną popularność, stopniowo zastępując bardziej konwencjonalne metody pozbywania się niechcianych włosków.

Na czym polega zabieg?

Depilacja laserowa usuwa owłosienie wyjątkowo skutecznie. Wykorzystuje się w tym celu dwa rodzaje lasera. Pierwszy z nich, IPL, posiada właściwości usuwające włoski, choć nie stworzono go wyłącznie do tego zastosowania. Drugim urządzeniem jest laser diodowy, którego długość fali usuwa owłosienie poprzez uszkodzenie cebulki włosa, nie rozgrzewając przy tym sąsiednich tkanek, czyli skóry. Usuwa on sam włos, włącznie z jego cebulką, nie rozgrzewając sąsiadujących tkanek, czyli skóry.

Jak wygląda depilacja laserowa?

Polega on na naświetlaniu partii skóry przeznaczonej do depilacji wiązką światła lasera. Wiązka promienia przenika w głąb skóry, bezpośrednio do mieszka włosa. Tam laser niszczy cebulkę. Obecnie stosuje się technologie pozwalające na naświetlanie laserem dużych powierzchni. Na laserową depilację całych nóg wystarczy zatem tylko 1,5 godz., zabiegi na twarzy trwają zwykle zaledwie 5-15 minut. W trakcie zabiegu może pojawić się uczucie pieczenia, mrowienia albo kłucia. Te dolegliwości uda się jednak łatwo złagodzić za pomocą żelu znieczulającego lub chłodzącego. Naturalnym efektem zabiegu jest wystąpienie obrzęku albo zaczerwienienia skóry. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, utrzymują się od kilku godzin do kilku dni.

Na konkretnym obszarze skóry znajdują się  włoski na różnym etapie rozwoju. Z tego względu nie wszystkie można usunąć całkowicie. Aby włosy będące w innej fazie wzrostu w czasie zabiegu odrosły, trzeba zaczekać 4-6 tygodni.

Depilacja laserowa – efekty

Największą zaletą depilacji laserowej jest całkowite lub niemal całkowite usunięcie owłosienia z wybranych miejsc na ciele. Przedstawiony zabieg trzeba powtarzać, lecz już po kilku sesjach depilacji laserowej można cieszyć się gładką skórą nawet przez parę lat. Trwałą depilację laserem diodowym rekomenduje się przede wszystkim osobom pragnącym raz na zawsze pozbyć się zbędnego owłosienia występującego na jakiejkolwiek części ciała. Zabieg można wykonać na twarzy, nogach, plechach, brzuchu – w zasadzie wszędzie tam, gdzie występuje niechciane owłosienie. Z powodzeniem uda się przeprowadzić też depilację laserową okolic bikini oraz pach.

Depilacja – czy kolor włosków ma znaczenie?

Nie wszystkie lasery jednakowo poradzą sobie z jasnym i ciemnym odcieniem włosów. Znacznie łatwiej promieniom jest usunąć te ciemne. Dlaczego tak się dzieje? Energia lasera jest pochłaniana przez barwnik włosa, czyli melaninę. Z tego powodu brązowy lub czarny włosek zostanie usunięty znacznie szybciej. Moc urządzenia to kolejny istotny czynnik. Laser o dużej energii zniszczy bez problemu także jasne włosy.

Wskazania do depilacji laserem

Zabieg depilacji laserowej poleca się w szczególności osobom, u których pojawiają się podrażnienia po tradycyjnych metodach depilacji, przykładowo zapalenie mieszków włosowych po depilatorze elektrycznym. Stosowanie wosku w niektórych przypadkach doprowadza do problemu wrastających włosków. Mechaniczne usuwanie owłosienia często powoduje uciążliwe podrażnienia naskórka. Ponadto obydwa sposoby zabierają dużo czasu i nie usuwają włosów na stałe. Na szczęście obecnie te niedoskonałe metody usuwania zbędnego owłosienia można zastąpić bardzo skutecznym i trwałym zabiegiem.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed przeprowadzeniem zabiegu nie można opalać skóry przez przynajmniej trzy tygodnie. Taki sam okres bezpieczeństwa trzeba zachować też po zabiegu. Dotyczy to zarówno zażywania naturalnych kąpieli słonecznych, jak i wizyt w solariach. Niewskazane jest także stosowanie samoopalacza. Ponadto przed zabiegiem skóra powinna być gładka, ogolona, nieposmarowana żadnym balsamem ani antyperspirantem. Co więcej, pół roku przed depilacją laserem należy zrezygnować z kuracji doustnej retinoidami, a dwa tygodnie przed odstawić leki światło uwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne – między innymi witamina C) oraz zioła o takim działaniu – dziurawiec, nagietek itp. Zanim przystąpi się do zabiegu, nie powinno się woskować nóg i wyrywać włosków. Można je jedynie golić. Depilacja woskiem i depilatorem nie jest wskazana.

Depilacja laserowa – przeciwwskazania

Do zabiegu depilacji laserowej nie mogą przystąpić osoby z poważnymi problemami skórnymi natury dermatologicznej, a także chorzy cierpiący na raka skóry, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Usuwanie owłosienia laserem jest niedostępne również w przypadku kuracji lekami światło uczulającymi lub ziołami o podobnych właściwościach. Co więcej, stosowanie leków na trądzik lub przeciwdepresyjnych to także istotne przeciwwskazania.

Czy depilacja laserowa boli?

Bolesność zabiegu jest uzależniona od wielu rozmaitych czynników. Najważniejszym z nich wydaje się indywidualna odporność na ból. Nie bez znaczenia pozostają też umiejętności osoby wykonującej zabieg oraz rodzaj zastosowanego lasera. Co ważne, przed depilacją można poprosić o  krem znieczulający. Jak uspokoić najbardziej wrażliwych? Z pewnością tym, że zabieg depilacji laserowej nie jest bardziej bolesny niż tradycyjna depilacja woskiem lub pastą cukrową.

Jak dbać o skórę po depilacji laserowej?

Po zabiegu pojawia się zaczerwienienie skóry, podrażnienie oraz obrzęk okołomieszkowy. Dolegliwości te ustępują najczęściej już po kilku godzinach od zabiegu. Czasami trwa to jednak nawet kilka dni. Z tego powodu warto zadbać o to, by po zabiegu unikać gorących kąpieli oraz korzystania z sauny lub basenu. Nie należy też podrażniać skóry preparatami z zawartością alkoholu. Przez dwa tygodnie od zabiegu depilacji trzeba unikać peelingów i innych sposobów złuszczania naskórka, z kolei do trzech tygodni obowiązuje całkowity zakaz opalania i stosowania samoopalaczy. Można stosować ulubione balsamy, z wyjątkiem tych brązujących.

Depilacja laserowa pozwala na uzyskanie gładkiej skóry i skuteczne usunięcie owłosienia. Zachwycający efekt utrzymuje się przez bardzo długi czas, dlatego można zapomnieć o maszynkach, depilatorach czy plastrach i cieszyć się naskórkiem miłym w dotyku. Warto wiedzieć, że depilację laserową zaleca się osobom z tendencją do wrastania włosów i tworzenia stanów zapalnych, inaczej niż tradycyjne metody. Podrażnienia nie muszą nieodłącznie wiązać się z usuwaniem włosków. Zanim zdecydujesz się na depilację laserową, pamiętaj o należytym przygotowaniu skóry do zabiegu. To właśnie ono zagwarantuje satysfakcjonujący efekt.

 

Potrzebujesz zabiegu depilacji laserowej we Wrocławiu? Zapraszamy do Instytutu Urody Beauty Derm!

Zapraszamy

ul. Gabrieli Zapolskiej 1
50-032 Wrocław

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 9:00 – 21:00
Sob: 9:00 – 15:00

Umów się na konsultacje
697 555 799
Umów się na konsultacje
697 555 799