Przesuszona, szorstka, starzejąca się coraz szybciej – taka stanie się nasza skóra, jeśli nie zadbamy o nią odpowiednio w trakcie słonecznych, upalnych dni. Latem trzeba zachować szczególną czujność. W tym czasie jesteśmy narażone na wiele szkodliwych czynników, między innymi na promieniowanie UV, wysokie temperatury i suche powietrze z klimatyzacji. Od tego, jakie środki zapobiegawcze podejmiemy latem, zależy kondycja skóry jesienią, a w dalszej perspektywie – zachowanie jędrnej cery i młodego wyglądu. Jak zatem przygotować się do wyzwań, jakie najgorętsza z pór roku stawia delikatnym komórkom naszej skóry? Oto najważniejsze reguły letniej pielęgnacji.
Ochrona przed słońcem
Przede wszystkim trzeba pamiętać o codziennym zabezpieczaniu skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni kremami z faktorami SPF. Absolutne minimum to SPF 30, jednak najlepiej chronić skórę przed słońcem filtrem 50. Podczas plażowania zalecane są kremy wodoodporne. Promienie UV atakują nasze komórki nieustannie, także w cieniu, samochodzie czy w biurze – nawet przez szybę! Trzeba zaznaczyć, że w ostatnim przypadku szkło okienne działa podobnie jak filtr ochronny, który jednak nie zatrzymuje całości szkodliwego promieniowania. Ekspozycja na słońce, szczególnie ta długotrwała, znacznie przyspiesza starzenie się skóry, prowadzi do jej podrażnienia i przesuszenia. Z tych względów musimy pamiętać, że filtr przeciwsłoneczny to konieczność – bez niego lepiej nie wychodzić z domu. Kremy ochronne są przecież najlepszymi kosmetykami przeciwstarzeniowymi.
Demakijaż
Kolejną ważną zasadą pielęgnacji skóry latem jest dokładne oczyszczanie cery. Latem gruczoły łojowe pracują znacznie intensywniej, a tłusta warstwa sebum i potu przyciąga zanieczyszczenia jak magnes. Może dojść do zatykania się porów, pojawiania się zaskórników i nasilenia trądziku. Aby nie dopuścić do powstawania tych nieestetycznych problemów skórnych, należy skupić się na dokładnym demakijażu. Oczyszczanie skóry warto rozpocząć od oczu i ust. Nasączony mleczkiem lub płynem micelarnym płatek kosmetyczny przykładamy na dłuższą chwilę, by preparat skuteczniej rozpuścił pozostałości kolorowych kosmetyków. Unikamy przy tym pocierania i naciągania skóry. Później myjemy całą twarz. Można stosować żele wymagające użycia wody, dzięki którym cera będzie czysta i odświeżona. Trzeba wybierać kosmetyki oczyszczające i myjące odpowiednio dopasowane do swojego typu skóry.
Nawilżanie
Obowiązkowym składnikiem kremu przeznaczonego na lato jest kwas hialuronowy. Dzięki niemu można skutecznie nawilżyć wierzchnią warstwę naskórka. Dobrze nawodniona skóra będzie gładka, jędrna i przyjemna w dotyku. Latem warto więc stosować regularnie zarówno kremy, jak i maseczki nawilżające, które zapobiegną przesuszaniu się cery i nadadzą jej blask. Takie kosmetyki zawierają zwykle oleje roślinne, mineralne, biooleje dostarczające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy, hydrolizaty naturalnych białek skórnych, mleczany, mocznik, d-pantenol czy ceramidy. Preparaty nawilżające, przeznaczone do pielęgnacji skóry przesuszonej, często występują w postaci lekkiej emulsji. Dzięki temu szybko się wchłaniają i na długo pozostawiają uczucie nawilżenia. Co ważne, w nocy skóra intensywnie się regeneruje, dlatego krem stosowany wieczorem działa skuteczniej.
Subtelny makijaż i stosowanie niewielu kosmetyków
Makijaż na lato musi być lekki, niemal niewidoczny. Im więcej kosmetyków nałoży się na twarz, tym szybciej skóra się spoci. Taki makijaż trzeba będzie nieustannie poprawiać, co jest bardzo niewygodne. Namiar tłustych, ciężkich produktów w połączeniu z potem dodatkowo stworzy idealne środowisko do namnażania się bakterii. Latem powinnyśmy więc postawić na minimalizm, wybierając kosmetyki wielofunkcyjne, a podkład zamieniając na puder mineralny.
Zabiegi kosmetyczne, które warto wykonać latem
Wbrew powszechnemu przekonaniu, latem nie jesteśmy pozbawione jakichkolwiek rozwiązań pielęgnacyjnych z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. Choć lista zabiegów polecanych na słoneczne dni okazuje się krótsza niż w przypadku pozostałych pór roku, znajdują się na niej kuracje upiększające, które przynoszą zachwycające rezultaty. Latem można więc bez obaw odwiedzić salon kosmetyczny, by skorzystać z zabiegów bezpiecznych dla skóry narażonej na intensywną ekspozycję na promieniowanie słoneczne i inne szkodliwe czynniki.
Skin Master
W trakcie najbardziej słonecznej z pór roku warto wykonać także zabiegi z wielofunkcyjnym urządzeniem Skin Master Plus. Przeznaczone są one dla wszystkich, którzy chcą poprawić kondycję swojej skóry niezależnie od wieku i w przypadku różnych problemów skórnych. Z urządzeniem Skin Master Plus można wykonać głęboki peeling oczyszczający, przeprowadzić zabieg intensywnego nawilżania wewnętrznego i zewnętrznego, regenerację tkanek z użyciem lasera, drenaż limfatyczny, lifting oraz usunięcie przebarwień. Jakie efekty wiążą się z wykorzystaniem nowoczesnego, wszechstronnego sprzętu kosmetycznego? Pozwala ono na bezbolesne złuszczenie i oczyszczenie naskórka, zmniejszenie zmian trądzikowych, sterylizację bakterii, a także na głębokie nawilżenie, zregenerowanie i dotlenienie skóry, ujędrnienie i lifting, jak również skuteczne modelowanie owalu twarzy oraz pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, odpowiadających za jędrność. Rezultaty zależą od zakresu przeprowadzonych zabiegów – po lecie polecany jest przede wszystkim clearing, czyli usunięcie nieestetycznych przebarwień.
Mezoterapia
Mezoterapia, czyli tak zwany „zastrzyk młodości” jest zabiegiem skutecznie przywracającym gładkość i jędrność skóry, a także zapobiegającym jej starzeniu i dającym natychmiastowy efekt nawilżenia. Polega na wstrzykiwaniu preparatu leczniczego. Do składników czynnych takich koktajli należą witaminy, mikroelementy, szczególnie ważny latem kwas hialuronowy, wyciągi tkankowe oraz roślinne. Podskórne podawanie preparatu odbywa się wieloetapowo. Dla najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie przynajmniej 3-4 zabiegów. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej.
Zabiegi medycyny estetycznej, które będą bezpieczne latem
W słoneczne, upalne dni można poddawać się także zabiegom kosmetycznym przeciwstarzeniowym, wypełniającym zmarszczki i bruzdy. Latem nieszkodliwe będzie zastosowanie kwasu hialuronowego albo botoksu, którego bardzo często używa się, by zmniejszyć potliwość.
Wakacyjne wyzwania wymagają od nas szybkiej reakcji na wszelkie ślady przesuszenia i podrażnienia skóry. Konieczna stają się profilaktyczne czynności takie jak ochrona przeciwsłoneczna, dokładne oczyszczanie cery, stosowanie lekkiego, nieobciążającego makijażu i częste nawilżanie. Rezultaty tych działań można dodatkowo wzmocnić zabiegami kosmetycznymi, które będą bezpieczne w czasie tej pory roku. Dzięki przestrzeganiu zasad letniej pielęgnacji skóra zyska promienny, świeży wygląd, a opalenizna okaże się zdrowsza, równomierna i znacznie trwalsza.