Zabiegi kosmetyczne z użyciem kwasów mają zbawienny wpływ na skórę. W wielu przypadkach są łagodniejszą alternatywą dla bardziej inwazyjnych kuracji. Kwasy dogłębnie oczyszczają skórę i przyspieszają jej regenerację, usuwają blizny, przebarwienia i inne niedoskonałości. Mogą być stosowane przy niemal każdym typie cery. Dzięki ich działaniu używane na co dzień kosmetyki lepiej się wchłaniają, wzmacnia się też efekt innych zabiegów pielęgnacyjnych.
Jak dobrać substancję odpowiednią do rodzaju cery? Na jakie rezultaty można liczyć? Na czym polegają zabiegi z kwasami? Jaki czas okaże się najlepszy na ich wykonanie? Czy są do nich przeciwskazania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym nowym poradniku poświęconym zabiegom z kwasami.
Historia zastosowania kwasów w kosmetyce
Kwasy na zawsze odmieniły kosmetologię w pierwszej połowie lat 90. XX wieku. Współcześnie zabiegi z wykorzystaniem tych substancji ma w swojej ofercie każdy renomowany salon kosmetyczny. Kwasy były stosowane w kosmetyce jednak już w starożytności. W antycznej Grecji stosowano maseczki z chleba nasączonego mlekiem, które podobno znakomicie rozjaśniało skórę. Jasna karnacja była oznaką szlachetności, przynależności do wyższych sfer, dlatego kuracja była jednym ze sposobów na zbliżenie się do ówczesnych kanonów piękna. Rzymianie i Egipcjanie kąpali się w mleku oślic, kóz i krowim, aby zmiękczyć, odmłodzić i nawilżyć skórę. Opowieści o Kleopatrze i jej mlecznych kąpielach są przykładem tego, jak starożytni korzystali z właściwości kwasu mlekowego.
Samą substancję i jej działanie odkryto znacznie później, z kolei w latach 90. XX wieku znacznie wzrosło zainteresowanie wpływem kwasów na stan cery. Obecnie możemy w pełni korzystać ze zdobyczy nowoczesnej kosmetologii i z powodzeniem pozbywać się trądziku, blizn czy przebarwień. Kwasy stosowane są w kosmetyce zarówno samodzielnie, jak i w peelingach czy maseczkach łączących kwasy o różnych właściwościach. Substancje ceni się również za to, że mogą stać się nośnikiem cennych substancji odżywczych, przenosząc je w głąb skóry.
Substancje wykorzystywane w czasie zabiegów
Jednym z kwasów najchętniej stosowanych w salonach kosmetycznych jest kwas migdałowy. Substancja działa na skórę, zwiększając syntezę kolagenu i elastyny. Dzięki temu poprawia napięcie, gęstość i strukturę skóry. Kwas migdałowy rozjaśnia też plamy słoneczne i przebarwienia pozapalne. Substancja ma stosunkowo duże cząstki, które nie penetrują skóry zbyt głęboko, dlatego zabiegi z jej użyciem nie powodują podrażnień. Kwas migdałowy sprawia, że cera staje się wygładzona, lekko napięta i rozświetlona. Po serii zabiegów poprawia się również jej jędrność.
W kosmetyce często korzysta się również z dobrodziejstw wcześniej wspomnianego kwasu mlekowego. Substancja naturalnie znajduje się w skórze. Wspomaga utrzymanie prawidłowego pH. Przyciągając do warstwy rogowej naskórka cząsteczki wody i stymulując syntezę ceramidów, daje efekt przyjemnego nawodnienia. Kwas mlekowy wspiera funkcje bariery ochronnej skóry, przywracając jej właściwy poziom nawilżenia. Ponadto działa rozjaśniająco, hamując procesy melanogenezy.
W salonach kosmetycznych można wykonać również zabiegi z kwasem salicylowym. Zazwyczaj łączy się go z kwasem cytrynowym, cytrynianem etylowym oraz linolenianem etylu. Ta szczególna mieszanina ma znakomite właściwości przeciwzaskórnikowe, złuszczające, przeciwzapalne i antybakteryjne. Reguluje produkcję sebum, zmniejsza zmiany trądzikowe, a ponadto oczyszcza i obkurcza pory.
Seboregulujące, bakteriostatyczne i przeciwzapalne właściwości ma także kwas azelainowy. Substancja dodatkowo normalizuje procesy keratynizacji naskórka i hamuje procesy melanogenezy.
W ramach wizyty w salonie kosmetycznym można wykonać także złuszczający zabieg Yellow Peel – Retises CT MEDIDERMA. Jego główną substancją aktywną jest retinol i witamina C. Zabieg przeciwdziała starzeniu się skóry, rozjaśnia płytkie przebarwienia, spłyca zmarszczki i zmniejsza widoczność porów.
Do zabiegów oczyszczających stosuje się też kwas glikolowy. Naturalnie występuje on w trzcinie cukrowej. W kosmetyce i dermatologii stosuje się go z uwagi na jego wszechstronne działanie. Kwas glikolowy wygładza naskórek, spłyca zmarszczki, nawilża, rozjaśnia i rozświetla skórę. Cząsteczki substancji mają niewielkie rozmiary, dlatego łatwo penetrują skórę i stymulują komórki do produkcji kolagenu i elastyny. Zabiegi z kwasem glikolowym stosuje się w walce z trądzikiem i w celu pobudzenia skóry do regeneracji. Stabilizują one pracę gruczołów łojowych, usuwają martwy naskórek i odblokowują pory, odżywiając skórę i dając efekt lekkiego napięcia.
Dobór kwasu do rodzaju cery
Część osób może obawiać się zabiegów z kwasami, martwić się, że okażą się szkodliwe albo zadziałają zbyt mocno na ich delikatną cerę. Warto jednak wiedzieć, że substancje, mimo groźnie brzmiących nazw, są bezpieczne dla skóry. Należy dobrać je we właściwym stężeniu, odpowiednio określić czas trwania zabiegu oraz dopasować rodzaj kwasu do typu cery.
Rolą kwasów jest zneutralizowanie rozmaitych problemów skórnych. Substancje mają za zadanie przede wszystkim skutecznie złuszczyć wierzchnią warstwę naskórka wraz z zanieczyszczeniami. Umożliwiają też dogłębne odetkanie porów i zregenerowanie skóry. W salonach kosmetycznych kwasy dobierane są ze względu na zamierzone efekty zabiegu – na przykład zwalczenie zmian trądzikowych – oraz z uwagi na typ cery.
Zabiegi z kwasem migdałowym świetnie sprawdzą się w przypadku skór cienkich, wrażliwych i delikatnych. Można stosować je przy cerze naczynkowej albo suchej. Z kolei głównym wskazaniem do zabiegów z kwasem salicylowym jest trądzik (zapalny i niezapalny). Stosuje się je również, by rozjaśnić przebarwienia, poradzić sobie z objawami fotostarzenia i plamami pigmentacyjnymi. W przypadku problemów z trądzikiem, łuszczycą i zapaleniem mieszków włosowych, dobrym wyborem będzie także zabieg z kwasem azelainowym. Działanie kwasu glikolowego zależy od dobranego stężenia. By wybrać odpowiednią substancję do zabiegu, kosmetolog obejrzy skórę i przeprowadzi wywiad.
Jak przebiegają zabiegi z kwasami?
Zabiegi z kwasami polegają na oczyszczaniu skóry peelingiem chemicznym wzbogaconym kwasem o odpowiednim stężeniu. Substancja dobierana jest do konkretnych problemów skórnych i typu cery. Po wstępnym oczyszczeniu skóry nakłada się na nią gęsty żel lub roztwór. W zależności od typu substancji albo indywidualnej wrażliwości cery trzyma się preparat przez określony czas. W ten sposób przebiega przykładowo zabieg z kwasem migdałowym.
Kuracje oczyszczające mogą być przeprowadzone również inaczej. Jest tak na przykład w przypadku zabiegów z kwasem salicylowym. Pierwszy etap oczyszczania odbywa się w gabinecie. Skóra jest wówczas przygotowywana do nałożenia kwasu. Roztwór nakłada się warstwami. Po 12 godzinach od zabiegu, będąc już w domu, trzeba zmyć preparat i nałożyć polecone w gabinecie kosmetyki, by wzmocnić osiągnięty efekt.
Cosmelan – kuracja z kwasami na przebarwienia
Kwasy wykorzystywane są nie tylko w zabiegach oczyszczających, ale również tych mających rozjaśnić głębokie przebarwienia. Kuracja Cosmelan, opierająca się na działaniu arbutyny, kwasu kojowego, kwasu fitynowego, kwas azelainowego, pochodnych retinolu, witaminy C oraz dwutlenku tytanu, w krótkim czasie rozjaśnia, wygładza i ujędrnia skórę. Działa również przeciwzapalnie i skutecznie obkurcza pory.
W gabinecie kosmetycznym, po dokładnym odtłuszczeniu skóry specjalistycznym preparatem, zostaje nałożona maska COSMELAN 1. Pozostawia się ją na twarzy przez ściśle określony czas, dobrany po wcześniejszej konsultacji. Maskę trzeba zmyć po powrocie do domu, zgodnie z zaleceniami. Kurację wspomaga też stosowanie kremu Cosmelan 2 oraz kremu regenerującego Hydrav Vital Factor K.
Zabieg można stosować nie tylko na skórę twarzy, ale też na inne części ciała dotknięte przebarwieniami różnego pochodzenia – słonecznymi, potrądzikowymi czy powstałymi na skutek schorzeń. Cosmelan działa też przeciwstarzeniowo, dlatego chętnie decydują się na niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Innym zabiegiem na przebarwienia z użyciem kwasów jest Ferulac Mediderma. Innymi wskazaniami do jego wykonania są widoczne oznaki starzenia się skóry, melasma, poszarzała i zmęczona cera.
Jak skóra reaguje na zabiegi z kwasami?
To, w jaki sposób zareaguje skóra, zależy od wykorzystanej w czasie zabiegu substancji. Niekiedy pielęgnacja z użyciem kwasów, na przykład z kwasem migdałowym, nie powoduje zaczerwienienia skóry. Można wykonać ją w ciągu dnia. Jednak niektóre zabiegi, przykładowo te z wykorzystaniem kwasu salicylowego, mocno pobudzają skórę, powodując jej zaczerwienienie. Przed wykonaniem zabiegu, warto poznać jego przebieg i rezultat, by chwilowe efekty, takie jak lekkie podrażnienie, nie utrudniały codziennego funkcjonowania.
Przeciwwskazania i środki ostrożności
Zabiegi z kwasami najlepiej wykonywać w chłodnych miesiącach. Dobrym czasem będzie wczesna wiosna i jesień. Wtedy skóra nie jest narażona na działanie ostrego słońca, mogącego podrażniać naskórek przed i po zabiegu.
Przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania się w solarium oraz pielęgnacji w gabinetach kosmetycznych związanej z likwidacją niedoskonałości koloru albo struktury – dermabrazji czy elektrolizy. Niewskazana jest także depilacja miejsc, które będą miały kontakt z kwasem. Na tydzień przed planowanym zabiegiem nie należy też nakładać na skórę preparatów z retinoidami.
Z oczyszczania kwasami organicznymi mogą korzystać osoby w różnym wieku, o ile pozwala im na to zdrowie i kondycja skóry. Przeciwwskazaniami do zabiegu są ciąża i karmienie piersią, cukrzyca, otwarte rany, choroby autoimmunologiczne, alergie skórne, poparzenia, odmrożenia, mocno opalona i przesuszona skóra oraz aktywna opryszczka.
Jak pielęgnować skórę po zabiegach?
Po każdym zabiegu z kwasami należy stosować kremy z filtrem ochronnym, minimum SPF 30. Trzeba też unikać opalania przez co najmniej miesiąc. Bezpośrednio po zabiegu nie powinno się nakładać kosmetyków kolorowych. Standardowy makijaż można wykonać po upływie przynajmniej 24 godzin. Pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać łuszczącej się skóry. Twarz należy myć wyłącznie produktami zaleconymi przez kosmetologa. Trzeba też zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry.
Zabiegi kwasami są wyjątkowo skuteczne, a ich efekty utrzymują się przez długi czas. Kiedy warto się na nie zdecydować? Przede wszystkim wtedy, gdy zmagasz się z trądzikiem i zaskórnikami, od dawna nie możesz pozbyć się przebarwień albo jeśli Twoja skóra jest przesuszona, poszarzała i straciła jędrność. Kwasy szybko poradzą sobie z problemami i niedoskonałościami, z którymi nieraz walczy się miesiącami. Aby skóra odzyskała blask i piękny wygląd, a zabieg został przeprowadzony bezpiecznie i profesjonalnie, wybierz się do renomowanego salonu. Tam kosmetolog oceni stan Twojej skóry i dobierze kwas najlepiej odpowiadający jej potrzebom.